״נגד החֶרפּה של הפוגרום ביהודים״

היום מציינים 76 שנה לפוגרום נובמבר 1938, הידוע בשם ״ליל הבדולח״. אני כותב ״ידוע בשם״ מפני שבמחקר המדעי-היסטורי, וכיום גם בתרבות הגרמנית הפופולרית, לא נהוג לכנות אותו ככה, מפני שהשם ״ליל הבדולח״ ממעיט מערכו ומחשיבותו, ומצייר אותו כאילו היה רק פעולה נגד חנויות של יהודים, כאילו רק נשברו כמה חלונות ראווה. למען האמת בליל ה-9 בנובמבר 1938 עונו והוכו יהודים רבים בכל רחבי הרייך. רבים נפצעו, לעתים פצעים אנושים, רבים נרצחו, כמעט כל בתי הכנסת ובתי הקברות היהודיים וכן אלפי חנויות ודירות יהודיות נהרסו. בימים שלאחר מכן נמשך הפוגרום ואף החריף. ב-10 בנובמבר נעצרו 30,000 יהודים בידי המטה הכללי, הובלו לעיני כל ברחובות ובכיכרות ונשלחו למחנות ריכוז. מאות רבות נרצחו מיד עם הגיעם למחנות הריכוז של הנאצים.
לזכר היום הזה אני מביא תרגום של קול שבדרך כלל לא נשמע במחוזותינו: הצהרה של הוועד המרכזי של המפלגה הקומוניסטית ימים אחדים לאחר הפוגרום. ההצהרה התפרסמה ב״הדגל האדום״, עיתון שייסדו רוזה לוקסמבורג וקרל ליבקנכט כבטאון של ברית ספרטקוס המהפכנית בדיוק 20 שנה לפני הפוגרום: ב-9 בנובמבר 1918. בפברואר 1933, שבועות מעטים לאחר תפיסת השלטון של הנאצים, נאסר לפרסם את הבטאון. עד 1935 ״הדגל האדום״ הוסיף להתפרסם בגרמניה במחתרת. לאחר מכן גלה יחד עם מוציאיו לאור, ראשית לפראג, ובשנים 1936-1939 ראה אור בבריסל. עם פרוץ מלחמת העולם השנייה הוא חדל להופיע בקביעות והתפרסם רק עוד באופן ספורדי. הגיליונות האחרונים ראו אור ב-1942. כידוע טענו הנאצים שליל הפוגרום היה התפרצות זעם ספונטנית של ההמון עקב הידיעות על מותו של עובד שגרירות גרמניה בפריז, פום ראת (vom Rath), שנורה יומיים קודם לכן בידי היהודי הפולני-גרמני הרשל גרינשפאן (Grynszpan) במחאה על גירוש הוריו מגרמניה אל מעבר לגבול הפולני. ההצהרה של המפלגה הקומוניסטית מראה בבירור שחדשות על ליל הפוגרום הגיעו לאוזני הגולים הגרמנים במהירות, ושמראש היה ברור שלא מדובר בפעולה ספונטנית של העם הגרמני אלא בפוגרום מתוכנן ומתוזמר מגבוה, ושאנשי השלטון רק השתמשו במותו של פום ראת כאמתלה להבעיר את האש.

כותרת העיתון ״הדגל האדום״, גיליון מנובמבר 1918

נגד החֶרפּה של הפוגרום ביהודים! הצהרה של הוועד המרכזי של המפלגה הקומוניסטית, נובמבר 1938

מתוך נאמנות למסורת הגאה של תנועת הפועלים הגרמנית, ברוח המשוררים וההוגים הגרמנים הגדולים, מוחה המפלגה הקומוניסטית של גרמניה נגד הפוגרומים של היטלר ביהודים, שהכתימו את כבודה של גרמניה בחרפה גדולה לעיני האנושות כולה.

כל גרמני הגון דוחה בסלידה את הפעולות הבהמיות שפעלו אנשי ס”ס בבגדים אזרחיים בפקודת היטלר, הימלר, גבלס, גרינג ושטרייכר נגד יהודים חסרי מגן […]. המפלגה הקומוניסטית של גרמניה מברכת על העמדה המכובדת והאמיצה של גרמנים רבים מכל שכבות העם, אשר בתנאים הקשים ביותר ניסו לבטא את מחאתם כנגד הפוגרומים ולהגיש עזרה אנושית ליהודים הנרדפים. הטענה כי הפוגרומים היו התפרצות זעמו של העם, היא שקר אומלל. הם תוכננו ואורגנו לפני זמן רב ובוצעו אך ורק בפקודתם של ראשי הנאציזם. לאמיתו של דבר מטרתם לא הייתה אלא להסיט את זעמו של העם מן הדיקטטורה הנאצית […].

המאבק נגד הפוגרומים ביהודים הוא חלק בלתי נפרד ממאבק החירות והשלום של הגרמנים נגד הדיקטטורה הנאצית. לכן, כל מי שהדיקטטורה של היטלר משעבדת אותו, צריך להשתתף במאבק הזה לחירות, בסולידריות מוחלטת עם חברינו האזרחים היהודים! […] המפלגה הקומוניסטית פונה בקריאה אל כל הקומוניסטים, הסוציאליסטים, הדמוקרטים, הקתולים והפרוטסטנטים, אל כל הגרמנים ההגונים: עיזרו בכל האמצעים לחברינו האזרחים היהודים המיוסרים! בודדו מעמנו את האספסוף מבצע הפוגרום בחומה של בוז קר! הסבירו לציבור ולמוּלכים שולל, במיוחד לנוער, שהשיטות הנאציות מחנכות אותו לחייתיות, הסבירו להם מהי המשמעות האמיתית של ההסתה נגד היהודים! […].
שיחרורה של גרמניה מן החרפה של הפוגרום ביהודים תתרחש יחד עם שיחרורו של העם הגרמני מן העריצות החוּמה. לכן, כל הגרמנים הדוחים את שלטון השיעבוד ואת הכתמת שמה של גרמניה והמבקשים לבטלם, מוכרחים להתאחד.

סולידריות ועזרה לבני הלאום היהודים, סולידיריות עם הקומוניסטים והסוציאליסטים הנרדפים, סולידריות עם הקתולים המאוימים, סולידריות של כולם במאבק היומיומי להפלת המשטר הנאצי השנוא והקמת חזית רחבה של העם הגרמני – זהו צו השעה לכל הגרמנים חפצי השלום והחירות!

האחדות מחזקת, האחדות תביא את הניצחון!

הלאה הדיקטטורה של היטלר!

יחי השלום!

תחי החירות!

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s